Viva Zwei – hity z satelity
Share
Pamietacie „Fast Forward„? Albo inaczej, pamiętacie Vive Zwei? Wszystkim użytkownikom tzw. „talerzy” satelitarnych, ten kanał powinien kojarzyć się z porcją przyzwoitego brzmienia. I choć germańskie produkcje muzyczne często uchodzą za wybryki natury, to własnie Viva Zwei dowiodła, że poza biesiadą i Scooterem jest jeszcze druga strona medalu. Ta lepsza
Początki Viva Zwei
Viva Zwei wystartowała w 1995 roku i z założenia miała być przeciwieństwem wszystkiego co związane z tradycyjnym kanałem muzycznym. Zwei stawiała na ekstremalną formę dziennikarstwa i alternatywną muzykę. Twórca „dwójki” chciał udowodnić, że mimo niewielkich możliwosci finansowych ambitna odnoga Vivy jest w stanie utrzymać się na rynku. Pierwszym z programów był „Geschmackssache” w którym znani bądź mniej znani artyści opowiadali o swoich ulubionych teledyskach. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie personalia gwiazd i sytuacje w których się znajdują, np. Thurston Moore i Lee Ranaldo palący na moście Marlboro Lights. Uroczo.
Viva Zwei – najważniejsze programy
W 1997 roku po raz pierwszy wyemitowano „2Rock”, „2Step” , „Fast Forward”, „Trendspotting”, „Wah²” i „Zwobot”. Później pojawiły się „Electronic Beats”, „Twelve” czy „Supreme.” Wszystkie programy miały charakter autorski, dlatego prowadzący je młodzi dziennikarze z dnia na dzień stali się muzycznymi wyroczniami. Ulubieńcami widzów byli Ill-Young Kim (E-Beats), którego humor zawsze udzielał się oglądającym, Falk Schacht (Supreme), raper z prawdziwego zdarzenia i absolutna królowa Zwei – Charlotte’a Grace Roche, której FF miał najdłuższy staż. FF był istnym wariactwem, dziwaczne stroje, kiczowate studio i wieczna rozpierducha. Roche potrafiła zjednać sobie napuszonego Gallaghera, rozbawić Skinnera a Thom York zaraz po wywiadzie z nią, zapytał zasmucony ” To już koniec? O nie…tak dobrze mi się rozmawiało, musimy to powtórzyć”
Viva Zwei kończy działalność
Na początku lutego 2001 Viva Zwei zaczęła nadawać poprzez Astrę, by móc dotrzeć do większej ilości domów. Mimo rozszerzenia zasięgu Zwei, stacja nie przynosiła finansowych zysków. Krążyły nawet plotki o zamknięciu „dwójki” jak się później okazało czarny scenariusz potwierdził się. Od 21.12 do 31.12.2001 prezentowano pożegnalne programy oraz najlepsze momenty w historii stacji. Wyemitowano również cykl złośliwych klipów z wplecionymi hasłami, jednym z nich było „It’s so good to be independent”. 07.01.2002 o godzinie 13.00 rozpoczęła nadawanie Viva Plus, następczyni Zwei, która w 2007 również trafiła do piachu. Zamknięcie Vivy Zwei wywołało falę protestów, powstały strony internetowe poświęcone fenomenowi stacji i apelujące o jej przywrócenie. Na ulicach Kilonii urządzono nawet demonstrację.